بلاگ

باور درست برای لذت بردن از زندگی

 نقش شادی در زندگی

 

شادی یکی محبت های خداوند است که در اختیار انسان قرار داده است، لذا باید با تمام وجود آن را در زندگی به کار ببریم، نوع نگرش ما به زندگی تا حدی می تواند در نوع شادی ما تاثیر گذار باشد، منظور ما از نگرش این است که چه نوع باور یا فکری را برای خود در نظر گرفته ایم!!؟؟

بعضی ها آنچنان در زندگی خود غوطه ور می شوند که اصلا فضایی را به خوشبختی نمیدهند، در اینجا منظورمان این است که اگر فعالیت یا هدفی را برای خود در پیش گرفته اید باید آن را به طوری مدیریت کنیدکه جایی برای شادی شما باقی بماند، شادی هم برای اکثر مردم متفاوت است، برای بعضی ها ممکن است که شادی داشتن یک وسیله دلخواه و لذت بردن از آن باشد، یا داشتن فرزندی باشد که بادیدن هر بار او شادی بیش از حدی را تجربه کند، یا بعضی ها داشتن یک دوست که یار خوب و همیشگی او بوده است شاد باشند.

پس با کمی تامل میفهمیم که نوع شادی ها متفاوت است، اما اینجا یک نکته مهم دیگری می خواهم به شما دوستانم بگویم، آن نکته این است که باید ما در همه ابعاد زندگی شاد باشیم و لذت ببریم، کافیه که باورهای درستی را برای خودمون در نظر بگیریم تا بینش ما نسبت به زندگی متفاوت باشد.

باورهای خود را طوری قوی کنید که در زمان حال از آنچه که دارید استفاده کنید و لذت ببرید، هیچ چیزی را به فردا موکول نکنید زیرا هر آنچه که الان هست و شما می توانید از آن استفاده کنید بهره ببرید، خیلی ها هستند که می گویند تا به فلان مورد یا خواسته نرسم شاد نخواهم بود!!

اما نمی داند که این بینش دقیقا باور اشتباه است که راجب زندگی خود دارد، مثلا بعضی ها موارد زیر را برای خود در ذهن می پندارند.

چند نمونه از باورهای اشتباه برای شادی و لذت بردن از زندگی

1- تا به هدفم نرسم خوشحال نخواهم شد، من تنها خوشحالی را با هدفم می خواهم!!

من به شما تبریک می گویم که  هدف دارید و به دنبال خواسته خود هستید تا بهترین باشید، در واقع این به دین معنی است که شما برای زندگی خود قدم مهمی برداشته اید، شما با انتخاب هدفتان هم زندگی خوبی دارید و هم با بهترین نوع مدیریت زندگی و زمان می توانید خود را با ارزش تر از قبل بدانید، اما نکته اینجاست اگر شما همین الان که در مسیر هدف خود قرار گرفته اید شاد نباشید و از زندگی لذت نبرید در واقع خود را در خسته می کنید، پس این باور را در ذهن خود شکل بدهید که  شادی و لذت من چه چیزهایی است که باید همراه باهدفم انجام دهم تا شادتر و موثرتر باشم، این نکته را باید در باورهای خود بگنجانید که هر چقدر شما شادتر باشید در راه هدف خود قوی تر عمل خواهید کرد.

2- نمی دانم چرا احساس می کنم اتفاق خوبی برایم رخ نخواهد افتاد!!

این باور بسیار مخرب است، بدانید که ما همانطور که گفتیم باید در لحظه حال از زندگی لذت ببریم، فکر کردن به آینده فقط ما را دچار استرس می کند، البته منظور ما این نیست که برنامه ریزی یا تفکری برای آینده نداشته باشید اما هیچ وقت نگذارید که ذهن و مغزتان به آینده بیشتر از حد شما را اسیر خود کند، گاهی وقتا انسان آنقدر غرق در آینده می شود که احساسات و  واکنش های بدی را به ذهن خود راه می دهد، یعنی یک تصویر و باور غلط که ممکن نیست اتفاق بیفتد و فقط یک تصویر ذهنی اشتباه است که شما را درگیر خود می کند.

پس بجای فکر کردن به آینده از زمان حال استفاده کنید و بجای باور غلط این که چه اتفاقی برای من رخ خواهد داد بگویید که از الان به طور ویژه استفاده میکنم و لذت می برم و آینده را برای خودم طوری می بینم که اتفاق های خوبی برایم رخ دهد.

3- باید همه چیز در اختیار و کنترل من باشد و گرنه خوشحال نخواهم شد!!

این صحبت کمی خودخواهانه است، در واقع مگر می شود که همه چیز در کنترل ما باشد!!؟؟

زندگی ما انسان ها پر از اتفاقات و مشکلات کوچک و بزرگی است که برای زندگی بهتر هرکدام از آنها را از سر راه برمی داریم، اما واقعا نمی شود که همه چیز را در اختیار و کنترل خودمان قرار بدهیم، واقع بین باشیم و به خود بگوییم که من الان کاری که مناسب من باشد تا به یک زندگی شادبرسم مهمتر از این است که بخواهم اتفاقات و شرایط را تحت کنترل خود در بیاورم، باید بدانید که ما نباید خودمان را بیش از حد اذیت کنیم، پس ما از زندگی لذت می بریم و اتفاقات و شرایط خوب برای ما اتفاق خواهد افتاد.

4- تا افکار منفی باشد من نمی توانم از زندگی لذت ببرم!!

ذهن ما قدرت بی نهایت شگفت انگیزی دارد، چه بخواهید و چه نخواهید هم افکار منفی را برای شما در ذهن تصویر سازی می کندو هم افکار مثبت، اما سوال اینجاست آیا اگر شما در ذهن یک تفکر منفی دارید نمی شود از زندگی لذت ببرید؟؟

ببینید درست است که ما می گوییم که باورهای درستی را برای خودتان در نظر بگیرید تا از زندگی لذت ببرید اما در اینجا ما به شما می گوییم که اگر ذهن شما برای شما یک فکر غلط ایجاد کرد شما باید واکنش خود را نسبت به آن نشان دهید، یعنی سریع در این موضع قرار نگیرید که دیگر زندگی اصلا ارزش زندگی ندارد.

در آن لحظه و با همان فکر، سریع از جای خود بلند شوید و بروید یک کاری را شروع کنید که دوست دارید،ممکن است که یک ورزش یا دیدار دوستانه باشد و هر چیز دیگری، در واقع در صورت هر باور اشتباه به خود بگوید که چطور می شود سریع آن باور را برای خود از بین ببرم، اما با کمی دقت می توان فهمید که باورهای اشتباه و منفی طوری نیستندکه بخواهند ما را شکست دهند و این خود ما هستیم که می توانیم از زندگی لذت ببریم، پس با هر فکر منفی یا اشتباه آن را طوری ببینید که پله ای باشد تا شما را رو به جلو حرکت دهد.

نکته پایانی

در آخر به شما بگویم که به خود افتخار کنید چون خداوند آنچنان قدرتی را در اختیارتان قرار داده است که می توانید برای خود هر هدف یا نگرش و باوری را برای زندگی خود انتخاب کنیدتا شاد و سعادتمند باشید.

در ادامه با ما همراه باشید.

راشد ابراهیمی

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید