باور و کنترل زندگی

کنترل زندگی خود را به دست بگیریم

گاهی اوقات بنا به دلایل مختلف زندگی ما تحت تاثیرات عوامل و اتفاقات بسیاری قرار می گیرد تا روحیه مناسب خود را از دست بدهیم، شاید بعضی ها بگویند من انسان قوی هستم و هیچ چیز نمی تواند که من را ناراحت کند، اما در ادامه خواهیم دید که عواملی هستندکه به صورت طبیعی می توانند تاثیری روی نگرش ما داشته باشد.اما نوع واکنش ما با آن ها می تواند کنترل آنها را به دست بگیریم.

اما در اول کار باید به شما عزیزان بگویم که انسان با قدرت بی شماری که خداوند به او داده است می تواند کنترل شرایط خود را به دست بگیرد، یعنی ما نمی گوییم که اتفاقات برای هر کسی رخ نمی دهد که نوع همان اتفاق می تواند کوچک یا بزرگ باشد اما هر انسانی قدرت آن را دارد که بتواند اتفاقات را مدیریت کند و بستگی به نوع برخورد و مواجه شدن به آن مشکل را دارد.

در این مقاله می توان به یک نکته مهم رسید که هر انسانی باید مشکلات خود را قبول کند، یعنی این نیست که بگوییم که هیچ مشکلی در زندگی کسی پیش نمی آید، یا اینکه بعضی ها می گویند مشکلات فقط برای افراد ضعیف، فقیر، ناتوان، بی پول و … است!!

پس بهتر است بجای این طرز فکر به نوع برخورد با مشکلات فکر کنیم و ببینیم که چطور می شود با برخورد یا به وجود آمدن هر مشکلی آن را از سر راه خود برداریم.

باورهای اشتباه برای برخورد با مشکلات

بارها دیده ایم انسانی که کمی از نظر مالی یا در موارد دیگر ضعیف تر است، کافی است که یک مشکل برای او اتفاق بیفتد، سریع خود را ناراحت می کند که چرا این اتفاق برای من افتاده و طبیعتا همه را مقصر می داند که این اتفاق چرا فقط باید برای من بیفتد! چرا دیگران باید خوشحال و عالی باشند اما من باید این اتفاق را تجربه کنم! در صورتیکه اگر برای هر انسان ناتوان یا معمولی اتفاقی بیفتد شکی نیست که برای انسان های قدرتمند و ثروتمند هم این اتفاق میفتد اما نوع برخورد آنها با آن مشکل یا اتفاق متفاوت خواهد بود.

مثلا ممکن است که انسان معمولی اگر اتفاقی برای او بیفتد سریع خود را ناراحت کند و دنیا را همچون سیاه چاله ای در نظر بگیرد که فقط او است که در آن افتاده و دیگر راه برگشت یا موفق شدن وجود ندارد، در صورتیکه این فکر و باور اشتباه است.

انسان خردمند اگر اتفاق یا مشکلی برای او پیش بیاید به خود می گوید که این اتفاق یا پیشامد حتما حکمتی و اتفاق قشنگ تری را پشت خود پنهان کرده است، پس آن پیشامد را همانند پلی برای موفق شدن در نظر می گیرد، و با کمال آرامش با آن برخورد می کند که آن مشکل به زودی از بین می رود.

نکات مهم برای برخورد با مشکلات و داشتن باور درست برای کنترل زندگی

اما نکاتی را باید اینجا بیان کنیم که انسان ها ی موفق و خردمند آن را اینگونه می بینند و باید بدانید مشکلات برای همه وجود دارند و از این به بعد باید با برخورد به هر مشکلی خندان و شاد باشیم چون مشکلات یا اتفاقات ما را قوی تر می کنند.

1- با داشتن نقصی، آن نقص را دوست دارند

بله شاید تعجب کنید که مگر می شود انسان ها اینطور باشند، اما انسان های موفق و خردمند همیشه اگر نقصی داشته باشند از همان نقص، برای خود پلی برای پیشرفت در نظر می گیرند که چطور می شود زندگی بهتری داشته باشند. پس چه زیبا فکر می کنند که هر نقصی را دوست داشته باشیم تا بتوانیم از آن در جهت رشد استفاده کنیم.

2- اگر مشکلی برایشان پیش بیاید استرس را به خود راه نمی دهند

همانطور که گفته شد اتفاقات وجود دارند اما نوع نگرش و برخورد ما به آنها بسیار مهم است، اگر کمی فکر کنیم خواهیم دید که اتفاقات را باید پذیرفت و استرس را از خود دور کنیم، اگر استرس را به خود راه ندهیم خواهیم دید که آن اتفاق تجربه بهتری را در زندگی برای ما رقم خواهد زد، پس بجای استرس قوی بودن را در ذهن تدارک ببینیم.

3- کافی بودن

بارها دیده ام که انسانی از خود ناراضی هست، یعنی هر چقدر که جلوتر می رود باز هم می گوید من انسان کاملی نیستم، اما واقعا این صحبت و باور اشتباه است، چون اگر بخواهیم به این موضوع بیشتر فکر کنیم خواهیم دید که هیچ کس برای همه کامل نیست اما خود را کافی دانستن از بهترین روش هایی هست که به دنبال کامل گرایی نباشیم و از وجود و هویت خود راضی باشیم، پس باید به این باور برسیم که ما انسان کافی هستیم و با همین ویژگی زندگی خوبی برای خود می سازیم.

4- قضاوت

اگر اتفاق یا مشکلی برای هر کسی پیش بیاید نباید سریع به دنبال قضاوت دیگران باشیم، یعنی بگوییم که دیگران عامل اصلی این اتفاق هستند، بلکه با منش درست و صحیح برای مشکل به وجود آمده برای خود سوال و دلیلی محکم می آورند تا مشکل یا اتفاق را رفع مسئله می کنند، اما بعضی ها هم با پیش آمدن یک مشکل هر کسی دیگر را جز خودشان مقصر می دانند و قضاوت های ناصحیحی هم به همراه دارد.

5- انرژی خوب گذشته خود را از دست ندادن

باید به این دسته از انسان ها تبریک گفت که چقدر خوب توانسته اند که انرژی گذشته خود را خوب حفظ کنند، دلیل آن هم خوب واضح است و آن این است که همیشه خود را با شادی ها مواجه کرده اند و اگر هر اتفاقی در زندگی روزمره آنها پیش آمده است با یک نگرش مناسب و شادی با آن برخورد کرده اند، برای این موضوع و درک بیشتر به این مثال توجه کنید:

شما تصور کنیدکه کودکی 3ساله دارید که با شیطنت های کودکی اش از بالای مبل، خودش را به زمین که ارتفاع زیادی ندارد به پایین می اندازد. اما در حین این بازی که کودک بالا و پایین مبل می پرد در یکی از دفعات، پریدن کودکتان مناسب نیست و یک ضربه کوچکی به دست او وارد می شود که کودک گریه می کند، در اینجا اگر شما انسانی باشید که انرژی پایینی داشته باشید همراه با کودک گریه می کنید و طوری رفتار می کنید که کودک فکر میکندکه الان دست او باید قطع شود!!! و گریه او شدید تر هم می شود اما برای برخی دیگر این موضوع طور دیگری است یعنی با افتادن کودک از بالای مبل سریع کودک را در آغوش می گیرد و می گوید چیزی نیست فرزندم و تو باید بیشتر بازی کنی و چقدر قوی هستی، در اینجا کودک شک نکنید که گریه خود را متوقف خواهد کرد و بعد از چندثانیه دوباره بازی خود را شروع می کند، این تجربیات کمک می کندکه انرژی خوب و حال خوب همیشه پایدار باقی بماند و بجای فکر و باورهای اشتباه همیشه خود را قوی بدانیم و انرژی گذشته خود را حفظ و در آینده هم از آن استفاده کنیم.

پس بهتر است که همیشه انرژی خوب گذشته خود را حفظ کنیم تا باهر اتفاقی قوی و استوار باقی بمانیم.

باما در ادامه همراه باشید.

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید