بلاگ

تاثیر گذاری موانع بر باورها

موانع محدود کننده چقدر در باورهای انسان تاثیر دارند؟

 

باور از مهمترین مواهب الهی است که در اختیار انسان قرارداده شده است، باور همه چیز است به طوری که تاثیر بسیاری  در زندگی انسان ها دارد که می تواند یک انسان را از فرش به عرش و بلعکس از عرش به فرش برسانند، تا حالا به اطراف خود نگاه انداخته اید که ببینید زندگی اقوام و حتی نزدیکان خود به چه صورت است، اگر کمی با تامل به نوع زندگی و رفتار آنها دقت کنید میبینیدکه آنها با مسائلی روبه هستند و طوری در مسیر زندگی حرکت می کنند که شاید بگوئیم در اکثر موارد آن زندگی و چالش ها بر اثر باورهای  منفی خودشان شکل گرفته است، و هر انسانی با توجه به نیاز خود و چالش زندگی یک باور برای خود ساخته و آن باور با ایمان کامل قبول کرده است و درنتیجه زندگی او طبق آن باور شکل گرفته است و زندگی خود را بر مبنای آن جلو می برد، و بلعکس انسان هایی هستند که با باورهای درست و مثبت زندگی قشنگی را برای خود ساخته اند.

حال بیائید چند مورد از باورها رابا هم که در زندگی نقش بسیار مهمی دارند و راه حل آنها را نیز با هم بررسی کنیم:

1_ باور تحقیر بودن: شما فکر کنید یک فرد ثروتمند، قدرتمند، سردار یا سرهنگ نظامی،  معلم، افراد مشهور و یا بازیگران خیلی از شما برتر هستند و آنها وقتی در این بعد زندگی می کنند خیلی شخصت قوی دارند و شما با دیدن آنها دست و پاچه می شویدو حتی شاید از استرس بدنتان عرق کند و نتوانید در برابر آنها به خوبی صحبت کنید، خوب وقتی این بحث را ریشه یابی می کنید میبیند این مسائل از دوران کودکی در ما شکل گرفته است، بطور مثال در کودکی والدین چقدر ما را در برابر معلم خود  می ترساندندو بجای آنکه بگویند معلم ناجی شماست، گفته اند اگر درس نخوانید معلم شما را کتک می زند و یا برخورد فیزکی می کند، و در ذهن خود او را نقشی تنبیه کننده تداعی کرده اند، و تا بزرگ سالی نتوانسته ایم در مدرسه با معلمان خود رابطه نزدیک و دوستانه ای  داشته باشیم. در صورتیکه او یار مهربان شما بوده است.

اکنون بدانید انسان های دیگر نیز  از جمله بازیگران و افراد مشهور وقتی به جای رسیده اند قطعا شما هم می توانید موفق شوید و می توانم بگویم از آنها موفق تر خواهید شد، در صورتیکه خود را قوی بدانید و باور های خوبی در ذهن خود بسازید.

2- پیدا کردن باورهای قبلی خود: اکنون با گذشت زمان ما بزرگ شده ایم و باورهای خود را ساخته ایم که این باورها برا اساس نگرش ها و زندگی والدین خود و یا محیط بوده است که آنچه در زندگی با آن مواجه بوده اند برای ما هم ساخته اند، اکنون بیائید با خود فکر کنید که در زندگی با چه مشکلاتی روبه رو هستید، چه موانعی هستند که شما با آنها مواجه می شوید حال خوبی ندارید، در هر نقطه ای  که با مشکلی برخورد کردید، از جمله احساس تحقیر یا پوچی یا فقر و ناتوانی و … همانجا به خود بگوئید اینجا همان باور من است که باید تغییر کند، و من باید روی آن کار کنم تا یک زندگی موفق داشته باشم.

3- هدف نداشتن: اینجا باید با خود فکر کنید در کجای زندگی هستید و به اطراف خود بنگرید ببینید آیا به آن چیزی که خواسته اید رسیده اید یا خیر؟ آیا برای خود هدفی انتخاب کرده اید یا خیر؟ اگر شما تا اکنون این کار را نکرده اید از شما می خواهم همین الان یک کاغذ و قلم بردارید و آن را یادداشت کنید، از کوچکترین ها تا بزرگترین ها و به خود بگوئید که من در زندگی باید بهترین باشم، تمام انسان های موفق دارای هدفی مشخص و واضح بوده اند که توانسته اند به بالاترین درجات از زندگی خود برسند و وقتی شما هدفی را انتخاب می کنید ناخودآگاه مغز شما هم باورهای قشنگی برای آن متصور می شود و برای آن می جنگید، شاید بهتر باشد من به شما بگوئیم خود انتخاب هدف یکی از پارامترهایی است که شما می توانید باور خود را تقویت کنید.

چطور خود را بهبودبدهیم:

برای تمام موارد گفته شده و مواردی که در آینده گفته خواهد شد ما برای اینکه که یک باور خوبی داشته باشیم باید به خود قول بدهیم و قولی که محکم استوار باشد، ما در برخورد با هر مشکلی که از جنس باور باشد باید بیائیم روی خودمان کار کنیم، مثلا شما در برخورد با یک فرد مهم استرس میگیرید و نمی توانید جمله خود را واضح و مشخص به وی برسانید و حتی برخی از جمله ها را فراموش می کنید که به وی بگویید، اینجا شما باید به خود بگویید که من خودم را خیلی کوچک می شمارم و نباید اینطور باشم، باید به خود بگویید من اشرف مخلوقات هستم و دارای درجات بالایی هستم پس از این به بعد به خودم می گویم تو بهترینی و به هرآنچه که بخواهی می رسید، و انقدر تکرار می کنی تا ضمیر ناخودآگاه مغز آن را باور کند.

نوع نگاهتان به زندگی را تغییر دهید، زندگی بسیار زیباست، و برای هر موانعی راهی است و شما اکتشاف کننده آن هستید، پس به خود ببالید.

این جمله از نوید محمد زاده هنرمند کشورمان را در ذهن داشته باشید: شما وقتی چیزی را می خواهید خدا خودش آن را برای شما ایجاد می کند و تمام مراحل آن را پشت سرهم می چیند.

در ادامه با ما همراه باشید.

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید