تفاوت باور با اعتماد به نفس

 

 

اعتماد به نفس یا باور

 

خیلی ها باور و اعتماد به نفس را با هم یکی می دانند و همیشه می گویندکه اگر اعتماد به نفس داشته باشی نیازی به باور نیست!!

آیا شما همین فکر را در ذهن دارید؟

اول باید تعریف کوچکی از اعتماد به نفس داشته باشیم که کمی بیشتر به موضوع نگاه کنیم، خوب اعتماد به نفس یعنی اینکه به توانایی خودتان اعتماد داشته باشید، توانایی برای انجام یک کار که هر چه می خواهد باشد، شاید تعریف زیباتری از آن داشته باشیم این باشد که اعتماد به نفس یعنی خود را ارزش  دانستن و قوی دیدن که تمام آن کار یا مسئله ای را که دارید به خوبی رفع مشکل یا هدفی را به خوبی انجام دهید.

اعتماد به نفس در بین زنان و مردان متفاوت است،یعنی اینکه زنان معمولا از اعتماد به نفس کمتری برخوردار هستند که دلیل آن می تواند از عاطفه و احساس بالای آنها باشد، اما دلیل محکمی نیست که هر زنی به این موضوع بپردازد که او از اعتماد به نفس پایینی برخوردار است چون با تمرین هایی که وجود دارد می تواند خود را  تغییر دهد و اعتماد به نفس فوق العاده ای داشته باشد.

برای اینکه اعتماد به نفس برخی از خانم ها پایین است می توان روش های زیر را انجام داد تا از اعتماد به نفس بالایی برخوردار شوند.

1- زیبابودن

برای خانم ها عامل بسیار مهمی است و بارها دیده ایم که برخی ظاهر ساده ای دارند سریع خود را مورد انتقاد قرار می دهند و از خود ناراضی می شوند، اما این دلیل مناسبی نیست که بخواهیم خودرا سرزش کنیم چون با وجود تمام لوازم آرایشی می توان همیشه از ظاهر خود به خوبی حمایت کرد، هر چند نکته اینجاست که ظاهر هر انسان تاثیری در شخصیت هیچ زنی ندارد بلکه این منش و الگوی رفتاری وی است که می تواند عالی و مقتدر باشد.

2- از شکسته ایستادن یا قوز کردن جلوگیری کنید

برای اینکه حتی به ظاهر نشان دهید که اعتماد به نفس بالایی دارید خود را با بدنی آماده و قامتی صاف نشان دهید، به نظر من این مورد از مورد اول یعنی زیبا بودن هم مهمتر است چون مقتدر بودن خود را به رخ دیگران می کشید و چه بسا شما الگوی مناسبی باشید برای دیگران که از نحوه ی فیزیکی شما برای خود کپی کاری کنند.

3- پر حرف باشید

در زمان کودکی اگر جایی پر حرفی می کردید به شما می گفتند میشه کمتر صحبت کنی، میشه بس کنی، و زمانی رسیده که شما خودتان را باخته اید و سعی کرده اید کمتر حرف بزنید تا مورد نقد قرار نگیرید، خوب الان هم دیر نشده و به راحتی می توانید از اکنون دوباره سعی کنید که در بین جمع صحبت کنید. اما منظور ما از پر حرفی این نیست که صحبت های بکنید که خارج از واقعیت باشد و یا مغلطه کنید اما شما با داشتن گوشی که در دستتان است می توانید هر موضوعی را در اینترنت پیدا کنید و راجب آن موضوع به خوبی یاد بگیرید و صحبت کنید، اما شروع کنید به صحبت و حتما در روزهای اول شاید برایتان سخت باشد اما رفته رفته به خود می گویید که چقدر تغییرکردم و مقتدر بودن خود را در صحبت به همه نشان می دهید.

خوب اکنون باید اینجا بگویم که درست است که معمولا زن ها دارای اعتماد به نفس کمتری نسبت به آقایان هستند اما باید به این نکته توجه کنیم که در برخی از مردان هم دیده می شود که ازاعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند.

کافی است مردان این موارد را انجام دهند تا به اعتماد به نفس بالایی برسند.

1- دوری از انزوا یا گوشه نشینی

خیلی ها هستند که عاشق انزوا نشینی هستند و رفته رفته خود را با آن وفق می دهند اما نتایج بدی را برای آنها رقم می زند، به جایی خواهند رسید که دیگر دوست ندارند با کسی ارتباط داشته باشند و در مرحله بعدی نداشتن ارتباط باعث می شود که در اجتماعات از اعتماد به نفس پایین تری برخوردار شوند و زمانی که بخواهند با دیگران صحبت کنند نه انرژی خواهند داشت و نه می توانند از گفتگوها و صحبت های خوبی برخوردار شوند.

2- ببینید که در گذشته چه مشکلی شما را آزرده خاطر کرده است

بعضی ها هم بخاطر مشکلات گذشته و یا یک نوع الگوی رفتاری نامناسب که یاد گرفته اند تمام فکر خود را به این سمت برده اند که آنها از ارزشمندی بالایی برخوردار نیستند و باعث شده است که نتوانند در هر نوع جمعی صحبت های خود را به دیگران ارائه کنند و همیشه در گذشته خود باقی می مانند اما واقعا اینطور نیست و باید در هر لحظه اشتباه خود را اصلاح کنیم و بتوانیم اعتماد به نفس بالایی را داشته باشیم.

3- مرزهای اعتماد به نفس را بشکنید

این همان چیزی است که با تمام وجودم می نویسم و اگر هر انسانی آن را انجام دهد به نظر من فراتر از اعتماد به نفس عمل می کند.

هر انسانی با توجه به ارزشمندی بالایی که دارد و همانطور که خداوند انسان را اشرف مخلوقات قرار داده است، باید در هرنوع شرایطی که قرار دارد و آنچه را که در ذهن دارد که می تواند صحبت یا شروع یک بیزنیس باشد در همان لحظه بلند شود و در حد یک ثانیه آن را انجام دهد.

منظور ما این است که هر زمانی آنچه به ذهنتان رسید در همان لحضه باید کاری برای آن انجام دهی و یک ثانیه یعنی همان لحظه، اگر شما در یک ثانیه شروع به فعالیتی کنید مغز حتی نمی تواند شما را فریب دهد و شما کاری کرده اید که تمام مرزبندی ها را شکسته اید و موفق شده اید که در جنگ اعتماد به نفس موفق شوید. پس قانون یک ثانیه ای را اجرا کنید.

خوب اکنون که آگاهی کاملی از اعتماد به نفس پیدا کردیم به این موضوع می پردازیم که باورها چه چیزهایی می تواند باشد.

باور فراتر از اعتماد به نفس است چون در هرلحظه ما می توانیم که باوری صحیح یا غلط برای خود بسازیم، باورها تمام اتفاقات و رفتار یا نصایح والدین است که بارها در ذهن ما تکرار شده اند و الگوی ذهنی مارا تغییر داده اند و برای اینکه آن الگوها را اصلاح کنیم نیاز به تلاش بیشتری داریم چون همانطور که باورها سالیان سال است ایجاد شده اند باید به مرور و آرام آرام آن باورها را اصلاح کنیم.

اگر در گذشته هر روز یا چندوقت یکبار به شما گفته اند که شما مغز کندی دارید، شما آن را به یک باور قبول کرده اید و اگر بخواهید آن باور را بعد از سال ها تغییر بدهید کمی سخت به نظر می رسد اما می توان بصورت مرحله ای و با گذشت زمان روی باورهای خود کار کنیم تا باورهای عالی برای خود بسازیم.

تفاوت اصلی بین اعتماد به نفس و باورها در چیست؟

خوب اعتماد به نفس یعنی من همین الان توانایی انجام کاری را دارم و انسان ارزشمندی هستم اما باور یعنی اول باید به درون خود برویم که همانند یک مغازه چندین سال بسته است که اجناسی در آن قرار داده ایم و آنها دست نخورده باقی مانده اند حتی فاسد یا تاریخ انقضای آنها به اتمام رسیده است و اکنون باید سریع درب مغازه را باز کرد و تمام وسایل را به دور بیندازیم و جنس های تازه تری را در آن قرار دهیم.

باور یعنی اینکه من تمام وجودم را در اختیار خودم قرار می دهم و از گذشته خود دست می کشم.

باور یعنی من با گذشته خود مرده ام  و گذشته من دیگر در کار نیست اما اعتماد به نفس یعنی من اکنون به خود ایمان دارم که هر کاری را انجام دهم و در حال می توانم تمام آنچه که در ذهن دارم به خوبی اجرا کنم.

در پناه الله باشید.س

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید