خودباوری و اعتماد به نفس

 

تاثیر اعتماد به نفس در زندگی انسان

اعتماد به نفس یعنی توانایی انجام کاری یا هدفی که در ذهن داریم، درواقع اعتماد به نفس می تواند از انجام کارهایی که در گذشته انجام داده ایم نشات گرفته باشد، مثلا اگر در گذشته توانسته ایم یک موفقیت هرچند کوچک به دست آورده باشیم می تواند نقطه ای برای پیشرفت ما باشد تا دارای یک اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم.

اما موضوع مهم دیگری به وجود می آید که ما خیلی از بی خبریم، آن موضوع خانواده است که فرزندان خود را از بچگی با نوع تربیتشان می توانند تاثیر منفی یا مثبتی روی آنها بگذارند، مثلا خیلی ها را دیده ام که کودک یا بچه خود را از اکثر چیزهایی که در اطراف آن وجود دارد می ترساند، مثلا همیشه به فرزند خود می گوید اگر شلوغ کنی دکترم میبرم و آمپول بهت میزنه که درد داره!!!

می دونید چه اتفاقی می افتد؟ کودک در ذهن خود تصویری از درد و سوزش را حس می کند و به این باور می رسد که اگر آمپول بزنم درد زیادی دارد و نمی خواهم این اتفاق بیفتد، پس به ناچار سر جای خود می نشیند و دیگر شلوغ نمی کند، البته بصورت موقت شلوغی را کنار میزند و کودک دوباره شلوغ خواهد کرد و دلیل آن هم این است که هر کودکی نیاز به جنب و جوش زیادی دارد، اما آن آمپول زدن در ذهن خودش نقش می بندد و به یک باور اشتباه تبدیل می شود.

اعتماد به نفس کودکان

از نظر روانشناسان اعتماد به نفس کودک تا 5 سالگی کامل شکل می گیرد، حالا ما اگر تا سن 5 سالگی قدرت به فرزندان خود یاد بدهیم  و آن ها را از چیزی نترسانیم میدانید چه اتفاق شیرینی رخ می دهد؟ کودک شما که جوان و مرد سال های آینده هست دیگر ترسی نخواهد داشت و اگر بخواهد در هرکاری موفق شود بی شک می تواند، چون تنها ترسی که برای او باقی مانده است الله است و الله هم عاشق مخلوق خود است.

3روش برای بالا بردن اعتماد به نفس

اگر می خواهید برای همیشه از ترس و نداشتن اعتماد به نفس هم برای خود و هم برای فرزندان دوری کنید و تبدیل به یک شخص عالی بشوید که در کارها همیشه جلو می رود و با اعتماد به نفس کامل هر راهی را مورد آزمایش قرار می دهد تا موفق تر شود باید این اصول را رعایت کنید:

1- خود باوری

خودباوری یک اصل و نظم خاص است که واقعا با درک این موضوع می شود که به یک انسان موفق و دارای اعتماد به نفس بالا رسید، اگر شما فردی هستید که والدین شما طوری رفتار کرده اندکه از اکثر موارد می ترسید نگران نباشید چون هنوز راهی هست که بتوانید قوی شوید و قوی باشید، خودباوری درواقع به شما کمک می کند که خودتان را بهتر بشناسید.

وقتی خودتان را می شناسید دیگر اعتماد به نفس را هم برای خودتان خرید کردید، خودباوری یعنی اینکه من انسان قدرتمندی هستم و از هیچ چیز ترسی ندارم، همیشه روبه جلو حرکت می کنم و هر اتفاقی که در مسیرم قرار می گیرد جزئی از بازی است که باید باشد و من تمام اتفاقات را پشت سر می گذارم و با تمام قدرت به خواسته ذهنی خود می رسم، پس شما که این مقاله را می خوانید باید همیشه به خود بگویید که امروز بهترین روز من است و همچنین روزهای آینده و  من خالق زندگی خودم هستم و اگر هرجایی ترسی به سراغ من آمد باید به خود بگویم که این نقطه شروع من است و من از این به بعد باترس می جنگم و خودباوری رادر خود رشد می دهم، خود باوری یعنی عشق به خود، عشقی که شما را به بالاترین درجات می رساند و این خودتان هستید که انتخاب می کنید چه نوع زندگی داشته باشید. پس از همین الان کار را برروی خودتان شروع کنید تا نتیجه آن را در زندگی ببینید.

2- نوع رفتار خود را مورد بررسی قرار دهید

رفتار ما می تواندبسیار مهم باشد که اعتماد به نفس مابالا برود، خیلی ها هستندکه این مورد برایشان اصلا مهم نیست و آن را مسخره می کنند، اما واقعا باید بدانید که اگر رفتار خود را قوی نشان دهید به طور معجزه آسایی در اعتماد به نفس شما تاثیر می گذارد، مثلا همین الان که هر جایی هستید سرتان را بالا نگه دارید، قوز نکنید و شانه هایتان را کمی به عقب تر ببرید، و اگر به کسی نگاه می کنید سعی کنید مستقیم به او نگاه کنید و اگر شخص مقابل خانم هستند و شما آقا باید به وسط پیشانی بیشتر دقت کنید تا سوء برداشتی نشود.

با همین نوع انجام دادن کار شما به راحتی می توانید خود را قوی کنید و آنچنان تاثیر خوبی روی شما میگذارد که خودتان هم تعجب کنید، اما اگر دقت کنید کسانی که حالتی خمیده دارند و همیشه قوز دارند و حتی به دیگران نگاه نمی کنند، چون ترس دارند و اعتماد به نفس پایینی دارند، اما شما این کار را نکنید و فقط بر رفتار خود تمرکز کنید که می تواند شما را شگفت زده کند.

3- مثبت اندیش باشید

بسیار مهم است که شما مثبت اندیش باشید، شاید بگویم که یکی از موارد مهمی است که بتوانیم هر لحظه راحبش صحبت کنیم، در این موضوع باید همیشه از خود بپرسیم که اگر اتفاقی برایم بیفتد من چه کاری می توانم انجام دهم و ناراحت نباشم و اینکه طوری رفتار کنم که  بگوییم آن اتقاق مقدمه ای برای کار یا پیشرفتی تازه است، ببینید که چقدر متفاوت است که نوع نگاه ما به این جهان هستی و کارهایی که انجام می دهیم.

بارها شده که در ترافیک مانده ایم و حتی شده به سرقرار کاری نرسیده ایم و سریع به خود می گوییم وای خدای آخر این چه شانسی است که من دارم، نمیشد که این اتفاق کمی با تاخیر پیش میامد تا من از این منطقه عبور می کردم، اما بعدها متوجه می شوید که آگر در آن ترافیک نمی ماندید احتمال داشت اتفاق بدتری برای شما رخ بدهد که جبران ناپذیر بود، پس خودمان را دوست داشته باشیم و اگر هر اتفاق بدی برای ما پیش می آید نوع نگرشمان به آن را عوض کنیم یعنی یک دید مثبت داشته باشیم.

شما هم اکنون می توانیددنیا را جای زیبایی برای زندگی ببینید و بعضی ها هم هستند که نه برعکس شما، اصلا این موضوع را بی اهمیت می دانند، درواقع هم شما درست می گویید و هم شخص مقابل(چون طرز فکر او همین است) اما مسیرهایتان متفاوت هست چون شما دارای یک زندگی زیبا می شوید و با حس و احساس عالی اما شخص مقابل داری یک ضعف که اصلا مناسب نیست و همیشه حس بدی دارد.

پس اعتماد به نفس از کودکی شروع می شود و اول خانواده هست که تاثیر مستقیمی روی ما میگذارد و بعد خودمان که اگر کمی هوشیار باشیم می توانیم باهمین 3 مورد که زیاد هم نیست بتوانیم یک اعتماد به نفس خوب داشته باشیم و همیشه در همه جا دیگران از اینکه با ما هستند احساس خوشحالی کنند و بگویند واقعا شخصیت بسیار عالی داری که پرانرژی هستی و حس خوبی به ما منتقل می کنی.

در ادامه با ما همراه باشید.

در پناه الله باشید.

راشد ابراهیمی

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید