خودباوری

خود باوری چیست؟

 

خودباوری

 

 

انسان ها در طول زندگی خود برای هدف های خود همیشه در تلاشند تا بتوانند به رویاههای خود دست پیدا کنند اما در این بین کسانی هستند که نمی خواهند باورهای خود را تقویت و رشد دهند و اینجا یک سوال برای هرفردی پیش می آید که چرا آنها نمی خواهند به باور واقعی خود دست پیدا کنند، با کمی کنجکاوی به این مسئله پی میبریم که باورهای ما از گذشته به ما ارث رسیده است یعنی همانطور که پدران و مادران ما آنگونه که برای زندگی خود در رویه زندگی انجام داده اند برای ما هم آن را در نظر گرفته اند، اینجا این بحث مطرح است که خوش بحال آن هایی که پدران و مادران با باور قوی داشتند.

حال بیاید برای عبور از این موانع از این باور های محدود کننده که مانند تلقین به خود می باشد و به شرح زیر است دست بکشیم؛

من حقیرم !

من توانایی ندارم !

من نمی توانم مثل دیگران کار کنم !

من نمی توانم مثل دیگران موفق شوم!

من محدوده ثابتی دارم !

من برایم سخت است که خود را به چالش بکشم!

دیگران برتر از من هستند!

من خلاق نیستم !

من تنبلم !

شانس دیگران بیشتر از من است !

من همیشه بازنده هستم !

من لایق بهترینا نیستم!

چطور باور قوی ایجاد کنیم؟

حالا بیاید بگویید ببینم کسی با این توصیف می تواند در کاری موفق شود؟ قطعا نه، چون همه چیز را علیه خود میبیند و خود را فردی ناتوان و از بقیه افراد حقیرتر، اما ای دوست من فرقی نمی کند که در کجای این عالم باشی و یا از هر نژاد، فرهنگ، دین یا فقیر یا ناتوان جسمی که نمی تواند کار فیزیکی انجام دهد،بلکه این را بدان خداوند تبارک تعالی هر انسانی که اشرف مخلوق است را و همچنین هر جنبنده ای را برای هدفی مشخص و رسالتی به این دنیا آورده است، پس شما باید با خود تکرار کنید من بهترین بنده خدا هستم و من  نماینده خداوند در زمین هستم تا بتوانم طوری زندگی کنم که از زندگی لذت ببرم و کاری کنم که دیگر انسان ها هم از زندگی لذت ببرند.

باید به خود بگویید که انسانی به این عظمت و قدرت را باید طوری پرورش دهم که باعث رشد و پیشرفت در زندگی شود و بتوانم از نعمت های خداوند بهره ببرم و به انسانی تبدیل نشوم که فقط جسم و وزن خود را حمل می کند، اما هیچ بهره ای از زندگی نبرده، پس اینجا باید برای خود ارزش قائل شوید و با تمام تلاش پیش بسوی موفقیت که می تواند آنچه در هدف و رسالت خود داری پیش روی و از برکات  خداوند بهره مندگردی.

اما بدانید هیچ کس حق ندارد شما را فردی حقیر، ناتوان، بی اهمیت، زشت، کوته فکر … بداند یا ببیند، مگر خودتان بخواهید اما با خود تکرار کنید که من بهترین شخص زندگیم هستم و کسی حق ندارد به من نسبتی بدهد و من لایق بهترینا هستم، بیایید گذشته را فراموش کنید و از قوائد گذشته که پدر و مادرمان به ما القا کرده اند دست بکشیم و خود خودمان باشیم، همان خودی که در هر میهمانی یا جلسه ای برویم با افتخار نوک انگشت را به سمت ما نشانه روند و بگویند من میخواهم مثل او باشم.

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که اگر به زمان کهولت برسید چه سوالی از خود می کنید؟ ممکن است بپرسد کاش میشد بهتر یا موفقتر زندگی می کردم.

آیا تا به حال به خود گفته اید که الان در هر سنی هستید آیا از خود راضی هستم که تلاش برای رسالتم انجام داده ام یا خیر ؟

 یک تکنیک طلایی را با هم تمرین کنیم؛

 

در هر جای که هستید و در هر سنی یا فرهنگی دنبال یک الگوی موفق در زندگی و در اطراف خود باشیدو ببینید وی چطور توانسته به این موفقیت دست پیدا کند؟ اما یک قائده کلی وجود دارد که شما نباید نسبت به کسی که از شما موفق تر است حسادت کنید یا غبطه بخورید بلکه این قانون طلایی را به خود بگویید که او توانسته پس من هم می توانم.

در ادامه با ما همراه باشید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید