چرا خودباوری

خودباوری ما انسان ها؟؟

در مقدمه باید بگویم بهتر است بگویم که ما انسان ها به خود بگوییم که چرا الان در زندگی خود روبه جلو درحرکت هستیم؟

این همه تلاش و زحمتی از قبیل کارکردن در ادارات مختلف و یا بیزنس خودمان برای چه هدفی است؟

در واقع باید از خود بپرسیم که معنی زندگی ما چیست و چگونه می شود به یک آرامش همراه با ثروت برسیم، خوب بعضی ها هستندکه فقط برای پول کار میکنند، یعنی آنها ماه ها و سال ها کار می کنند تا پول و هزینه زندگیشان را به دست بیاورند اما اگر بپرسی که زندگی آنها چطور است خواهند گفت که زندگی خوبی ندارند و شرایط را برای خود و دیگران بد می بینند.

اما اگر به موضوع واقعا عمیقا نگاه کنیم می بینیم ما در این دنیای موقت باید اول رسالت خود را پیدا کنیم یعنی به خود بگوییم که من چرا اکنون در همین نقطه مانده ام و باید خودم را به سمت جلو سوق دهم، که در اینجا بحث خودباوری خود را نمایان می کند، خودباوری یک نعمت ذهنی است که هر انسانی می تواند از آن برخوردار باشدتا برای خود و زندگی مورد علاقه اش انجام دهد و به آرزوی خود برسد.

باور در دیدگاه دیگران

اکنون که ما به این باور می رسیم که ما دیدگاه خوبی نسبت به این جهان داریم و خود را فردی ارزشمند می دانیم قطعا انسان هایی هستند که بگویند تو در اشتباه هستی و نمی توانی رو به جلو حرکت کنی، حتی به شما می گویند که اگر اینطور باشد که اکنون همه به جاهای فوق العاده عالی رسیده بودند! خوب قطعا اگر خود باوری داشته باشیم به خواسته ای که در ذهن داریم خواهیم رسید، اما یک نکته ای را که باید بدانیم که نوع خواسته ما بسیار مهم هست، یعنی خواسته و اهداف ما قابل دستیافتنی و قابل قبول باشند، مثلا چیزهایی نخواهیم که از حدتصور هم خارج هستندو بنا به زمان و نیاز خاص بتوانیم به آن برسیم.

نکته ای راجب خود باوری

اگر فکر می کنید شکست می خورید اشتباه می کنید، خوب طبیعی است که هر انسانی بخواهد کاری را شروع کند با یک ترس شروع به کار می کند و بجای دیدن تمام موقیعت ها و شرایط باز هم این را در سر دارد که آخر این کار هیچی نمی شود و من شکست می خورم، اما از نظر و دیدگاه من نکته بسیار طلایی وجود دارد که در هر شکست یک موفقیت وجود دارد، یعنی اگر ما بازنده هم باشیم باز یک تجربه و بازخورد خوبی از کارمان داریم، طبیعی است که برای هرکاری مشکلی پیش بیاید و یا با یک چالش مواجه شویم اما واقعا این موارد جزئی از بازی هستند و می توان از سد آنها عبور کرد.

اما بعضی ها می گویند نه دیگر نمیشود ادامه داد و سریع از میدان رقابت کنار می روند، در صورتیکه این کاملا اشتباه است چون جهان به کسانی پاداش می دهد که قوی باشند و با هر چالشی خود را نبازند و دوباره شروع کنند به کار و حرفه ی خود که در این صورت خود جهان هم تمام شرایط را برای آنها مهیا می کند که به جاهای بهتری هم برسند.

مسیرها و راه های رسیدن به خودباوری

1- درگذشته چه دستاوردی داشته اید، یا در سنین جوانی در چه زمینه ای موفق بوده اید؟

با کمی فکر قطعا به این موضوع پی خواهید برد که شما هم دارای ویژگی های منحصر به فردی هستید و فقط بخاطر شرایط روزمره زندگی و همنشینی با کسانی بوده است که فقط فکر های اشتباهی برای شما بوجود آورده اند و بطور مثال به شما گفته اند که بجای پرداختن به این کار و وقت تلف کردن تمرکز خود را به کاردیگر بگذارید که اشتباه است.

یکی از دوستانم که در ورزش فوتبال بسیار عالی کار می کردو شایدبگویم که شب و روز خود را فوتبال می دید، هر روز به زمین چمن، فوتسال و هرجایی که دیگران فوتبال بازی می کردند می رفت و مشغول به بازی میشد، اما یک روزی پدر وی به او گفت که بجای این کارها باید درس بخواند و بعد از فارغ التحصیل شدن(اخذ مدرک دیپلم) به سرکار برود و فقط پول در بیاورد تا زندگی اش به طور معمولی جلو برود، خوب او حرف پدر را گوش کرد واکنون هم اصلا راضی نیست که چرا بجای مسیرفوتبال که آن همه از اکثر افراد بهتر بود کارمندی را قبول کرد و نتوانست فوتبال را ادامه بدهد. اما اگر پدر او می گفت که تو می توانی بهترین فوتبالیست شوی قطعا دوست من با روحیه بهتر و با یک باور عالی که هرچند فوتبال خوبی هم داشت می توانست به موفقیت برسد.

خوب شاید در این مسئله که سن دوست من بالا رفته است نتواند ادامه مسیر فوتبال را دنبال کند اما می تواند در همین زمینه به سراغ کلاس های مربی گری برود و دوباره عشق کاری خود را دنبال کند، پس دیدیدکه ما از گذشته یک تجربه برای خود انتخاب می کنیم و می توانیم در همین زمینه جلو برویم.

2- باخودت در صلح و آشتی باش

ما انسان ها رویداد های مختلفی را تجربه می کنیم و کافی است که نسبت به خود بی توجه باشیم، بهانه ای می شود تا خودمان را فراموش کنیم و باخودمان هم در جنگ باشیم، یعنی با کوچکترین مشکل خود را اذیت کنیم و خود را ناراحت کنیم، البته باید اینجا بگویم که احساس مسئولیت پذیری بسیار مهم است و ما همیشه باید تمام اعمال خودمان را برعهده بگیریم اما قرار نیست که با مسئولیت پذیری خودمان را ناراحت کنیم.

پس همیشه با بدترین موانع و مشکلات خودمان را  دوست داشته باشیم و همیشه به خود بگویم من انسان خوبی هستم و می توانم دوباره مشکلم را حل کنم و به خودم افتخار می کنم.

3- به یک دستاورد حتی کوچک رسیدید جشن بگیرید

لازمه موفقیت در هرکاری شروع کردن است، پس زمانی که شما شروع به کار می کنید و هرچندکوچک هم باشد شما باید به خود افتخار کنید، اکنون که کار خود را شروع کردیدو یک پیروزی هر چند کوچک هم برایتان رقم خورد سریع به خود ببالید و بگویید که من باید برای اینکه روحیه و باور عالی داشته باشم برای خودم جشن بگیریم.

جشن گرفتن می تواند این باشد که خودتان را به یک رستوران دعوت کنید یا یک هدیه برای خود بخرید، مثلا من اکثر مواقع دوست دارم ساعت مچی داشته باشم و بعد لباس زیبایی بخرم، پس این حق شماست که با خود در صلح باشید و برای خود جشن بگیرید.

در پناه پروردگار مهربان باشید.

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • متن فوق العاده زیبا و روان به اشتراک گذاشته شده
    خیلی قابل فهم و درک مطرح شده
    درود بیکران جناب راشد ابراهیمی

    • سلام و درود بر شما خانم همرنگ گرامی
      خیلی ممنونم از لطف بی نهایت شما و از اینکه زمانی برای مقاله بنده گذاشتید که مطالعه کنید، در اینستاگرام هم در خدمت شما هستم، کتاب رایگان را رو هم اگر دوست داشتید مطالعه کنید که نویسنده اون کتاب هم خودم هستم.

دیدگاهتان را بنویسید